MANTOLAMA

Previous
Next

DIŞ CEPHE; ISI YALITIMI / MANTOLAMA, MİMARİ TASARIM VE UYGULAMA HİZMETLERİ

     Binanın ısı yalıtımı malzemeleri ile kaplanmasına mantolama işlemi adı verilir. Başka bir mecaz deyiş ile mantolama; binanın herhangi bir yalıtım malzemesi ile (eps, karbonlu eps, xps, taş yünü ve benzeri ve saire gibi) sarılması yani giydirilmesi işlemidir.

     Dış cephe mantolamasında yalıtımı yapılacak yapının dış duvarlarının çepeçevre sarılarak, ısı köprüsü oluşumunun engellenmesi öncelikle tavsiyemizdir. Bu şekilde yapılan sistemle enerji kayıpları minimize edilip sağlanabilecek en yüksek faydaya ulaşılacaktır. Böylece cebimizden çıkacak olan para miktarı en az yarı yarıya düşecektir.

MANTOLAMA NASIL YAPILIR

Previous
Next

YÜZEY HAZIRLIĞI

Yeni yapılan binada yüzey hazırlığı:

     Mantolama yapılacak bina inşaat halinde ise; kaba yapıya, dış duvarların örülmesinden sonra dış cephe yüzeyine sıva atılıp mantolama yapılması önerimizdir.

Eski binalarda (boyalı dış cephe yüzeyinde) hazırlık:

     Öncelikle, uygulama yapılacak yüzey; toz, kir, nem ve benzeri maddelerden arındırılmalıdır. Yüzey uygulama öncesi temiz olmalıdır. Gerekirse yüzey düşük basınçlı su ile yıkanıp temizlenmelidir.

     Yüzeyde kırık, çatlak var ise bunların uygun tamir harçları ile tamirleri yapılmalıdır. Yüzeyde gevşek sıva veya boya var ise bunlar uygun aparatlar yardımı ile kırılıp dökülmelidir. Bu dökülme ve kırılma işlemleri sırasında donatı demirleri ortaya çıkarsa bunlar tel fırça yardımı ile temizlenip tozdan arındırıldıktan sonra solvent bazlı astar veya epoksi boya ile boyanmalı müteakibinde üzeri uygun tamir harçları ile kapatılmalıdır.

MANTOLAMA İMALATI TARİFİ

Previous
Next

SU BASMANI PROFİLİNİN KONULMASI:

     Düzgün bir dizilim ve hat oluşturmak için; binanın yalıtım yapılacak yüzeyinin en alt başlangıç kısmına, imalatı yapan usta gerekli görür ise (sıfır kodundan daha yukarıda başlaması durumunda)  damlalıklı su basman profili monte edilir. 

ISI YALITIM LEVHASI YAPIŞTIRMA:

     Kullanılacak Isı yalıtım levhası usta tarafından seçilen yüzeyine; kenarlar boyunca çerçeve yapılıp, çerçeve içine çeşitli noktalardan öbek, öbek yapıştırma harcı konularak veya taraklı mala ile tüm ısı yalıtım levhasının üzerine, yapıştırma harcı sistemli kanallar bırakılarak yapıştırmaya hazırlanır. Hazırlanan ısı yalıtım levhası mantolama yapılacak yüzeye en alttan başlanarak şaşırtmalı olarak düzgün sıralı yapıştırılmalıdır. Levha kalınlığı ve niteliği sağlanmak istenen fayda göz önüne alınarak dikkatli seçilmelidir.

Previous
Next

DÜBELLEME YAPILMASI:

    Yapıştırma harcının priz alıp kurumasından sonra dübelleme işlemine geçilmeli ve metrekareye yaklaşık olarak ortalama 6 adet gelecek şekilde dübelleme yapılmalıdır. Dübel olarak işlem yapılan yüzeye ve levhaya uygun olan bir dübel seçilmelidir.

DONATI FİLESİ İLE SIVA ÇEKİLMESİ:

     Alkali dayanıklılığı yüksek, cam elyaf sargılı minimum metrekare ağırlığı 160 gram olan sıva/donatı filesi yatayda ve düşeyde ek yerlerinde birbiri üzerine binecek şekilde ayarlanarak, üzeri ısı yalıtım levhalarına özel katkılı çimento esaslı sıva ile sıvanmalıdır. Darbelere maruz kalma ihtimaline karşı ve sıva filesinin kilitlenmesi için bina köşelerine fileli köşebent konulmalıdır.

Previous
Next

MİNERAL SIVA ASTARI ATILIP ÜZERİNE DEKORATİF SIVA YAPILMASI:

     Fileli sıvanın kurumasından sonra, üzerine dekoratif sıva astarı sürülüp mineral dokulu dekoratif sıva çekilmelidir. Böylece mantolama yapılan yüzey boya yapılmasına hazır hale getirilmiş olacaktır.

DIŞ CEPHE BOYASI YAPILIP MANTOLAMA İŞLEMİNİN SONLANDIRILMASI:

     Boyaya hazır hale getirilen dış cephe yüzeyi önce boya için astarlanmalı ve müteakibinde seçilen renk ile kaliteli bir markanın dış cephe boyası ile birincisi astar boya olmak üzere iki katta boyanmalıdır.

Ekinexpo İnşaat Mimarlık&Mühendislik

          Ekinexpo İnş. Mim.&Müh. dış cephe ısı yalıtımında / mantolamasında, deneyimli uzmanlaşmış kadrosuyla, uzun ömürlü, ekonomik, dekoratif ve güvenli çözümleri, piyasada kendini kanıtlamış markaların ısı yalıtımı / mantolama sistemlerinin çözüm ortaklığı ile hizmetinize sunmaktadır.