Recent News

grup

EXPO ORGANİZASYONLARI

Expo Tanımı

          Expo sözcüğü Expositions kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Sözcük olarak, sergi, teşhir manasına gelmektedir.
          Expo Organizasyonları yapıldığı ülkenin ekonomik ve teknolojik değerlerini tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda yerel ve kültürel özelliklerini de tanıtmaya yardımcı olur.
          Bu nedenle devletlerin uluslararası sergilere davet edilerek uzmanlaşmış oldukları alanlarda fikir paylaşımı neticesinde ortaya koydukları gelişimleri sergilemeleri gayesi ile uzun seneler Expo adı altında fuar organizasyonları yapılmaktadır.

 

Expo’ların amacı nedir?

          Bir expo organizasyonu yapabilmek, bir ticari ihtisas fuarı organize etmekten daha fazla performans gerektirmektedir, bu tipteki bir organizasyonu düzenlemek için yetkili kuruluşun izin vermesi lazımdır.

Kısa adı B.I.E olan “Bureau International Des expations” /Uluslararası Sergiler Bürosu, expo ile alakalı her türlü kuralı yürütmek ve kararları almakla yetkili kuruluşun merkezi Fransa’nın başkenti Paris de bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kuruluş bu konuda faaliyet gösteren dünya üzerindeki tek kuruluş olma özelliğini de taşımaktadır.

Expo yapılan ülkelere örnekler

          23 ülkeden 4584 katılımcı firmayı, 1851 yılında İngiltere, başkent Londra’da Crystal Palace’de ağırlamış ve bu ilk modern expoyu 6 milyon kişi ziyarette bulunmuştur.
Örnek olarak 1889 Paris exposunu verebiliriz. Exponun konusu “doğanın insana sundukları ve insanın bundan neler üretebileceği” dir. Fuarın başlamasından önce, dönemin mimarları arasında düzenlenen yarışmayı kazanan mimar, Eyfel Kulesini inşa etmiştir. Kule dünya sergisinin giriş kapısı niteliğini taşımıştır.
          Büyük dünya ekonomik bunalımından sonra gerçekleşen 1939-40 senesinde New York’ ta düzenlenen exponun ana sloganı “Yarının Dünyası” olarak tespit edilmiştir.
          1958 yılında Brüksel’ de düzenlenen fuarın özelliği “Atom Çağı” olarak adlandırıldı ve bir devri temsil etmiştir.
          Osaka da 1970 yılında düzenlenen expo Asya kıtasında gerçekleştirilen ilk expo organizasyonu olması nedeniyle ayrı bir önem taşımaktadır. Japonya’nın savaş sonrasında, dünya ekonomi liderliğine doğru gidişinin göstergesi, Amerika gibi ekonomi devi karşısında büyük bir ekonomik güç olarak çıkışın simgesi niteliğindedir ve rekor düzeyde katılımcı olmuştur. Fuarın teması; daha çok yaşama sevincine doğru İnsan ve doğa ilişkisi, olarak belirlenmişti.